Zapraszam na recenzję powieści niełatwej…

W_cieniu

Diane Chamberlain to kolejna autorka, której powieści muszę wpisać na swoją listę książek do przeczytania. Do tej pory nie znałam tej autorki, ale zmieniło się to przy okazji książki W cieniu, która została wydana w tym roku nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.

Powieść, o której wspominam wywarła na mnie szczególne wrażenie, ponieważ w niej znajduje się wszystko. Tak, jak w życiu każdego z nas, tak również w książce znaleźć możemy wiele radości przemieszanych ze smutkami, troskami oraz życiowymi problemami, które musimy rozwiązać. Jednakże znaleźć możemy w niej nadzieję na lepsze czasy. W mojej opinii jest to wbrew pozorom powieść optymistyczna, mimo że trudna.

To, co najbardziej spodobało mi się w całej historii, to fakt, iż autorka stawia swoich bohaterów w bardzo trudnym położeniu – przed wyborami, które muszą podjąć, a żaden z nich nie jest łatwy.

Zawsze będzie miał żonę, którą kocha, ale która już nigdy nie będzie dla niego żoną. Nie będzie przyjaciółką, której mógłby się zwierzyć, ani partnerką, z którą mógłby dzielić radości i zmartwienia. Ani kochanką, która dotknęłaby go tak, jak pragnął być dotykany. Tak wiele stracił.

Parą głównych bohaterów jest Joelle i Liam. Początkowo są dobrymi przyjaciółmi. Lecz tragedia, która doświadczyła Liama zbliża ich do siebie. Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie fakt, że ową tragedią okazała się choroba jego żony – Mary, a dokładniej rzecz ujmując wylew. Stało się to przy narodzinach ich pierwszego dziecka, w skutek czego spowodował on nieodwracalne zmiany w jej mózgu.

Rozdarta poczuciem winy Joelle postanawia pomóc Marze za wszelką cenę. Poszukiwania prowadzą ja do zagadkowej uzdrowicielki, która przed laty rzekomo uratowała jej życie. Kobieta również skrywa bolesną tajemnicę i uświadamia Joelle, że bywają uczucia skazane na zgubę oraz takie, które przetrwają wbrew wszelkim przeciwnościom losu.

Trzeba przyznać, że powieść Chamberlain jest bardzo prawdziwa. Porusza tematy, z którymi musimy często mierzyć się na co dzień. Dlatego też uważam, że są bliskie każdemu człowiekowi i przez to czytelnik tej książki z pewnością to doceni.

Sama powieść potrafi zaskoczyć i to w momentach najbardziej nieoczywistych. Zresztą sama autorka w bardzo swobodny i lekki podeszła do tematu. Dzięki czemu powieść nie jest przesycona negatywnymi odczuciami.

W książce znajdziemy również wiele tajemnic, które stopniowo się odkrywają. To również wpływa na wyjątkowość tej powieści. Gdyż stawia tym samym czytelnika w ciekawym położeniu, ponieważ musi on podejmować kolejne i kolejne decyzje.

Podsumowując, książka jest naprawdę godna polecenia. Niezwykle porusza i tym samym prowokuje niejako do refleksji na temat tego, co jest w naszym życiu najważniejsze i jak postąpilibyśmy w takiej sytuacji, w której zostali postawieni główni bohaterowie.

Moim zdaniem książka może się spodobać każdemu, ponieważ pomimo poruszania dosyć trudnego tematu związków międzyludzkich w obliczu tragedii, książka w odbiorze jest niezwykle lekka. Autorka z niezwykłym wyczuciem i gracją ukazuje stworzoną przez siebie rzeczywistość, dzięki czemu nie ma się uczucie nierealności.

Jeżeli więc macie ochotę na chwilę wzruszeń i refleksji, to powinniście sięgnąć po książkę Diane Chamberlain zatytułowaną W cieniu, moim skromnym zdaniem – naprawdę warto. Polecam ją z całego serca.

Za egzemplarz recenzencki chciałabym podziękować Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>