Trochę o Światowych Dniach Młodzieży

Yes we can

W 2016 roku, w lipcu, odbyły się w Krakowie Światowe Dni Młodzieży. Był to niezwykły czas dla ludzi młodych (i nie tylko) z całego świata, różnych narodowości. Mogli wspólnie, pod przewodnictwem Ojca Świętego Franciszka modlić się, ale także zastanowić się, czym tak naprawdę jest wiara i jak mocno i w co wierzę.

Przy okazji tego wydarzenia powstało wiele publikacji. Moją uwagę zwróciła szczególnie jedna – zatytułowana Yes, we can! Powołani, by świadczyć. Jest to zapis rozmów, jakie przeprowadził Zbigniew Kaliszuk z młodymi ambasadorami Światowych Dni Młodzieży. Na kartach publikacji znajdziemy wywiady z wieloma ludźmi, z różnych branż. Przytoczę tylko najbardziej znane nazwiska, tak jak Marcin Mroczek, Marcin Kwaśny, Tomasz Wolny, Kamil Stoch, Antek Smykiewicz, Zofia Klepacka. Moim zdaniem warto zagłębić się w tą lekturę, chociażby po to, by poznać historię tych ludzi, których na co dzień znamy z telewizji, czy sportu.

Muzycy, aktorzy, olimpijczycy, dziennikarze, szefowie znanych instytucji i zwykli licealiści.

Bohaterowie pierwszych stron gazet i tytani cichej pracy. Oprócz młodego wieku łączy ich odwaga głoszenia wiary.

Książka jest napisana z olbrzymią dawką optymizmu. Płynie z niej wiele radości. W mojej opinii książka ta może spodobać się każdemu. Dzięki temu, iż mamy okazję poznać konkretne historie ludzi, którzy należą do tych rozpoznawalnych, możemy zaobserwować ich definicję wiary. Tym samym, w dość łatwy sposób możemy zaobserwować działanie Boga w ludzkim życiu. Osobiście jestem osobą głęboko wierzącą i praktykującą, a takie wyznanie wiary, jakie zaprezentowali bohaterowie książki, tylko umacnia moją wiarę i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Przy okazji dodaje pewności siebie w wyznawanej wierze i więcej odwagi, aby nie wstydzić się ją okazywać.

Ta książka to świadectwo bycia blisko Boga oraz konkretne wskazówki do stawania się świętym. Przeczytasz historie fascynujących i radykalnych nawróceń oraz niezwykłe opowieści osób, które od zawsze mocno opierały swoje życie na Bogu. Przekonasz się jak pasjonujące może być kroczenie droga razem z Bogiem oraz angażowanie się w życie Kościoła. Znajdziesz szereg podpowiedzi (za każdą z nich stoją doświadczenia konkretnych osób) co do tego, jak żyć po katolicku, odnaleźć się we współczesnym świecie, radzić sobie z cierpieniem, rozpoznawać swoje powołanie, rozwijać miłość, łączyć karierę zawodową z wiarą i życiem rodzinnym, pielęgnować relację z Bogiem.

To, co w tej książce najbardziej wpada w pamięć, to, że jej bohaterami są osoby, które uważa się za herosów, bohaterów, chociaż na co dzień są zupełnie zwykłymi ludźmi. Mają swoje wątpliwości oraz słabości, czy lęki. Czasami też przechodzą kryzysy. Jednak te niepowodzenie nie przeszkadzają im normalnie funkcjonować z Bogiem.

Książka jest bardzo optymistyczna i w pewien sposób motywuje do pogłębienia swojej wiary. Prowokuje również do swoistej refleksji nad kondycją własnej wiary i życia religijnego. W mojej opinii jest to bardzo wartościowa publikacja i warta poświęcenia naszej uwagi.

Uważam, że chociaż książka była wydana z okazji Światowych Dni Młodzieży, to nie ulega wątpliwości, że może być czytana również każdego innego dnia. W mojej opinii każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Szczerze polecam tą książkę, ponieważ mnie osobiście zainspirowała, czego życzę również Wam.

Za możliwość przeczytania książki chciałabym bardzo serdecznie podziękować Wydawnictwu Fronda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>