Historia kryje mnóstwo tajemnic…

biala-wodka-czarny-ptak-duze

Nie jeden raz podkreślałam, że moim ulubionym gatunkiem literackim jest kryminał, a jeżeli na dodatek posiada w sobie wątki historyczne, to nic więcej mi nie potrzeba. Dlatego zazwyczaj po takie książki sięgam. W ostatnich latach na rynku wydawniczym pojawiło się ich wiele. Moją uwagę przykuła jednak powieść Wiesława Weissa.

Wiesław Wiess jest dziennikarzem muzycznym, a także współzałożycielem i redaktorem naczelnym miesięczników Tylko Rock oraz Teraz Rock. Ponadto jest autorem książek Rock. Encyklopedia, Sztuka rebelii oraz zbioru O krowach, świniach, robakach oraz wszystkich utworach Pink Floyd. I tutaj chciałabym nadmienić, że powieść Biała wódka, czarny ptak, o której swoją opinię chciałabym Wam przedstawić, jest jego debiutancką powieścią.

13 grudnia 1981 roku w Warszawie znika znana niemiecka pisarka Anna Eckart. Kilka miesięcy później jej synowa, Polska, prosi warszawskiego dziennikarza, by przeprowadził prywatne śledztwo. Mężczyzna trafia na ślad pisarki w małym mieście w zachodniej Polsce, gdzie -  jak się okazuje – został zamordowany nauczyciel historii. Dziennikarz nie wie jeszcze, że rozwiązania zagadki zaginięcia Anny Eckart powinien szukać w przeszłości – w czasach drugiej wojny światowej…

Jest to godny uwagi kryminał historyczny, którego akcja toczy się w czasie stanu wojennego. Warto też nadmienić, że akcja rozgrywa się również w czasach wcześniejszych – sięga bowiem do wydarzeń z drugiej wojny światowej. Znajdziemy tutaj odniesienia do wydarzeń związanych z narodzinami ideologii nazistowskiej w Trzeciej Rzeszy, a przede wszystkim jej wpływu na ówczesne społeczeństwo – przede wszystkim ludzi młodych.

Niesamowitą zaletą tej książki jest bardzo drobiazgowo oddany klimat stanu wojennego. Co ważne przedstawiono tutaj ten okres z punktu widzenia nie wielkiego miasta, a wręcz przeciwnie. Pokazano nastroje panujące wówczas w mniejszych miejscowościach. I moim zdaniem to zadziałało. Dzięki temu część czytelników może przypomnieć sobie te czasy, natomiast druga część może poznać, jak wówczas toczyło się życie. W moim przypadku było tak, że naprawdę próbowałam wyobrazić sobie tamtą rzeczywistość.

Książka potrafi zainteresować sobą czytelnika do tego stopnia, że nie jest on w stanie się od niej oderwać. W moim przypadku był to audiobook, ale nie zmienia to faktu, że słuchałam całej historii z zapartym tchem, czekałam wręcz na zakończenie po to, aby odkryć te wszystkie tajemnice. Bardzo ciekawym aspektem okazała się także kreacja głównego bohatera. W zdecydowanej większości kryminałów główny bohater jest policjantem, albo detektywem. Natomiast w powieści Biała wódka, czarny ptak jest nim dziennikarz. I to właśnie jemu powierzono trudne zadanie odnalezienia zaginionej niemieckiej pisarki.

Podsumowując, książka to prawdziwa gratka dla entuzjastów kryminałów z wątkami historycznymi. I z całą odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że według mnie debiut literacki  Wiesława Weissa jest jak najbardziej udany. Książka jest naprawdę warta polecenia, ponieważ czytelnika zachwyci dynamiczna akcja, pełna zaskakujących zwrotów akcji, a także niezwykłe opisy realiów Polski z początku lat 80-tych.

Moim zdaniem to niezwykle wartościowa książka i dlatego zachęcam do jej przeczytania. Jako fanka kryminałów jestem tą książką zachwycona i moim zdaniem każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Dlatego nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do jej przeczytania, by na Was ta książka wywarła takie wrażenie jak na mnie.

Za możliwość odsłuchania książki Wiesława Weissa chciałabym bardzo serdecznie podziękować Grupie Wydawniczej Foksal.

2 komentarze do “Historia kryje mnóstwo tajemnic…

  1. Kryminały nie są moim ulubionym gatunkiem, acz kusi wątek historyczny. Kiedyś w ręce wpadło mi kilka książek cyklu z Breslau Pana Krajewskiego i muszę przyznać, że dobrze się czytało. Więc skoro lubisz tego typu książki to też mogę śmiało polecić.

    • Póki co jeszcze nie znam książek Marka Krajewskiego, ale dzięki Twojej rekomendacji będę musiała wreszcie jakąś przeczytać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>