Tajemnice, wszędzie tajemnice…

Motylek

O autorce kryminałów Katarzynie Puzyńskiej już od wielu lat głośno na rynku wydawniczym. Wynika to z faktu popularności jej sagi kryminalnej o Lipowie. Ja jednak do tej pory nie miałam z tą autorką po drodze. Ostatnio postanowiłam to zmienić.

Jakiś czas temu miałam okazję odsłuchać pierwszą powieść o Lipowie, czyli Motylek. Jak się później dowiedziałam jest to debiut literacki Katarzyny Puzyńskiej. Dla mnie było to pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, a zarazem pierwszy raz, kiedy sięgnęłam po audiobook. Jestem zdecydowaną zwolenniczką tradycyjnych, papierowych książek. W mojej opinii lepiej wyglądają na półce, można je zabrać ze sobą w podróż, czy przejazd autobusem w drodze do pracy. Do audiobooków podchodziłam dosyć sceptycznie, ponieważ sądziłam, że nie będę skupiała się na treści, a zacznę myśleć o czymś zupełnie innym i utracę tylko wątek. Jednak przekonałam się, że audiobooki nie są wcale takie straszne, bo dzięki nim mogę zaoszczędzić sporo czasu.

Ale wróćmy jednak do sedna sprawy. Warto zaznaczyć, że książki Katarzyny Puzyńskiej są cenione przede wszystkim za unikalny styl narracji, z czym się zgadzam, ponieważ do tej pory nie spotkałam się w żadnej książce z takim typem narracji. Ponadto warto zwrócić uwagę na trzymającą w napięciu fabułę oraz doskonale dopracowane portrety psychologiczne bohaterów. Autorka specjalizuje się w tematyce kryminalnej, jednakże swoje historie osadza w szerokim kontekście społeczno- obyczajowym. W konsekwencji saga o Lipowie jest doceniana także przez entuzjastów innych gatunków literackich.

Doskonale skonstruowany kryminał, gęsta atmosfera małej społeczności i zagadki z przeszłości, które nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego.

A o czym tak naprawdę traktuje powieść?

W mroźny zimowy poranek na skraju wsi zostaje znalezione ciało zakonnicy. Początkowo wydaje się, że kobietę potrącił samochód, okazuje się jednak, że ktoś ją zabił i upozorował wypadek. Kilka dni później ginie kolejna osoba. Ofiary nie wydają się ze sobą w żaden sposób powiązane. Zaczyna się wyścig z czasem. Policja musi odnaleźć mordercę, zanim zginą następne kobiety. Śledztwo ujawnia tajemnice mrocznej przeszłości zakonnicy, przy okazji odkrywając też mniejsze lub większe przewiny mieszkańców tylko na pozór sielskiej miejscowości. 

W mojej opinii książka Motylek jest bardzo ciekawa, nie tylko przez to, że otwiera pewną sagę. Moim zdaniem trzeba zwrócić szczególną uwagę na akcję powieści, która rozgrywa się w mniejszej miejscowości, gdzie społeczność się doskonale zna. Zresztą występowanie wielu wątków i postaci (dodajmy, że postaci nietuzinkowych) w tej powieści sprzyja tylko atmosferze tajemniczości i niedopowiedzeń.

Moim zdaniem Motylek jest świetnie skonstruowanym kryminałem, który trzyma w napięciu czytelnika, nie jest nudna i monotematyczna. Sama po pewnym czasie nie mogłam się od niego oderwać, cała historia „połknęła” mnie w całości. Jest to również powieść, do której bardzo chętnie się wraca. W moim przypadku to nie będzie jedyne spotkanie z twórczością Katarzyny Puzyńskiej. W najbliższej przyszłości postaram się sięgnąć po kolejną książkę z tej serii, do czego zachęcam również i Ciebie.

Szczerze mogę przyznać, że czas, który poświeciłam na powieść Motylek nie był dla mnie czasem straconym, dzięki temu odkryłam kolejną serię książek, do których z pewnością zajrzę.

Za możliwość odsłuchania książki Katarzyny Puzyńskiej bardzo dziękuję Wydawnictwu Prószyński i S-ka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>